Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Testowanie modułów z użyciem frameworka SimpleTest

Wprowadzenie do Extreme programming

TDD jest jedną z głównych zasad metodologii programowania ekstremalnego (ang. Extreme programming ) czyli XP. Metodologia ta stanowi dość niekonwencjonalne podejście do tworzenia oprogramowania. Stawia sobie ona za cel usprawnienie tego procesu przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów. Zgodnie z paradygmatem XP, programy tworzone są w ścisłej współpracy z klientem. Dzięki temu zespół programistów dokładnie zna jego oczekiwania i eliminuje ewentualne niedogodności już na bardzo wczesnym etapie.

Klient powinien jak najszybciej otrzymać działający program. Programiści skupiają się więc tylko na funkcjonalności, która jest niezbędna w danej chwili i nie piszą niczego na później. Tę zasadę określa się mianem YAGNI (ang. You Aren't Gonna Need It - nie będziesz tego potrzebował). Wszyscy programiści stanowiący zespół współpracują ze sobą. Polega to na tym, iż piszą oni kod parami, bacznie kontrolując się nawzajem i poprawiając sobie błędy. Tym sposobem kod staje się o wiele łatwiejszy do zrozumienia i utrzymania, niż kod pisany wyłącznie przez jedną osobę.

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, XP rezygnuje z pisania obszernej dokumentacji i specyfikacji projektu. Zamiast tego, rolę dokumentacji kodu pełnią testy modułów, które znakomicie opisują jego działanie.

Pomimo, że XP stanowi bardzo ciekawe podejście do rozwoju oprogramowania, wywołuje ono czasem spore kontrowersje i nie każdemu musi odpowiadać. Pamiętajmy jednak, że nie musimy adoptować wszystkich założeń programowania ekstremalnego, by korzystać z dobrodziejstw testowania modułów: możemy używać tej techniki zupełnie oddzielnie.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (1)
Usrapwnienia wizualne
Niedziela 15 Styczeń 2006 12:35:06 pm - aztech <scrabblewroclaw_at_op.pl>

Proponowałbym podlinkowanie wszystkich odnośników pojawiających (część jest, część natomiast nie - konrketnie w części artukułu: SimpleTest + Eclipse). Proponowałbym także wprowadzić podlinkowania do listingów (myślę, że to byłaby dobra praktyka dla wszystkich artykułów - szalenie ułatwia czytanie), ale tak aby przenosiły w miejsce listingu a nie tylko na stronę, gdzie znajduje się listing (a href="strona.html#name").
Można by w sumie też zrobić highlighting najważniejszych terminów, nazw klas, nazw funkcji (ale niekoniecznie, jeśli miałoby to zaciemnić artykuł).
P.S. Artykuł ciekawy. Z racji, że nigdy nie używałem SimpleTest, a zamierzam się nim pobawić po przeczytaniu artykułu, postaram się napisać wkrótce opinię, na ile sam artykuł pomaga w bezproblemowe (problemowe :D) wejście w SimpleTest

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2023 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System