Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Wzorce projektowe w akcji - rozwiązania znanych problemów w praktyce

Podsumowanie

Przedstawione przykłady stanowią solidne i potrzebne wprowadzenie do problematyki związanej ze wzorcami projektowymi. Zdążyliśmy zobaczyć jeden wzorzec architektoniczny (Front Controller) i trzy niskopoziomowe wzorce projektowe (Strategy, Composite, Decorator). Pozwoliło nam to zobaczyć, jak elastyczne rozwiązania możemy osiągnąć. Stawiając kolejne wymagania funkcjonalne doszliśmy do najelastyczniejszego rozwiązania. Gdyby każdy z Was spędził troche czasu nad przedstawionym fragmentem frameworka, z dużym prawdopodobieństwem samodzielnie odkryłby przedstawione wzorce projektowe. To ważna cecha dobrego i szeroko akceptowanego wzorca: jest on ciągle i na nowo odkrywany, często zupełnie nieświadomie.

Zaprezentowane przez nas wzorce zostały tak dobrane, by skupić się na jednym, niewielkim wycinku frameworka. Oczywiście nie jest sztuką wykorzystanie jak największej liczby wzorców projektowych w danym fragmencie kodu - byłby to raczej przykład antywzorca. Prawdziwym wyzwaniem jest zidentyfikowanie i użycie tylko tych wzorców, które wprowadzają elastyczność w tym fragmencie aplikacji, w którym jej potrzebujemy.

Budowany przez nas framework (szkielet programu, który ma być łatwo dostosowywany do różnych warunków) to idealny poligon doświadczalny, na którym zaprezentujemy wiele pożytecznych, sprawdzonych w praktyce wzorców projektowych i architektonicznych. Ciąg dalszy ćwiczeń na poligonie już w następnym numerze PHP Solutions.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (2)
diagram uml
Sobota 19 Lipiec 2008 9:15:48 pm - szefoski

czy tylko ja nie moge obejrzec w wiekszych rozmiarach diagramu UML?

Wzorce
Niedziela 09 Wrzesień 2007 3:05:40 pm - sp_

W artykuie zaproponowano podział wzorców projektowych na architektoniczne i programistyczne. Myślę, że lepsze byłoby wydzielenie wzorców typowo programistycznych z wzorców projektowych. Powstałby wtedy podział na wzorce projektowe i wzroce programistyczne, co byłoby chyba bardziej naturalne.

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2023 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System