Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Wzorce projektowe w akcji - rozwiązania znanych problemów w praktyce

Wzorce programistyczne i projektowe

Wielu programistów kojarzy pojęcie wzorców z książką Design Patterns, napisaną przez czwórkę programistów: Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson and John Vlissides, zwanych Bandą Czworga w skrócie GOF ( Gang Of Four). Książka ta jako pierwsza spopularyzowała pojęcie wzorców w świecie informatyki.

Wzorce nie stanowią jednego wspólnego worka, dzieli się je na kategorie, co ułatwia ich odnajdywanie i zrozumienie. Można je kategoryzować na wiele sposobów – GOF podzielili wzorce na trzy kategorie:

  • strukturalne (pokazujące, jak należy łączyć ze sobą klasy),
  • behawioralne (pokazujące jak uelastyczniać zachowanie oprogramowania),
  • tworzące (pokazujące jak uelastyczniać tworzenie obiektów).

Inny sposób mówi o podziale wzorców na warstwy. I tak mamy wzorce należące do warstwy prezentacji, logiki biznesowej, i dostępu do danych. Są też wzorce, które nie należą do żadnej z wymienionych kategorii, np. Template Metod, Composite czy Dekorator.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (2)
diagram uml
Sobota 19 Lipiec 2008 9:15:48 pm - szefoski

czy tylko ja nie moge obejrzec w wiekszych rozmiarach diagramu UML?

Wzorce
Niedziela 09 Wrzesień 2007 3:05:40 pm - sp_

W artykuie zaproponowano podział wzorców projektowych na architektoniczne i programistyczne. Myślę, że lepsze byłoby wydzielenie wzorców typowo programistycznych z wzorców projektowych. Powstałby wtedy podział na wzorce projektowe i wzroce programistyczne, co byłoby chyba bardziej naturalne.

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System