Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Zasady i praktyki programowania ekstremalnego (XP)

Wstęp do XP

Czym jest eXtreme Programming

Extreme Programming (XP)jest przemyślanym i zorganizowanym podejściem do rozwoju oprogramowania. Mimo, że ma około osiem lat, jest używany od około 8 lat, już sprawdził się w wielu firmach i różnych gałęziach przemysłu na całym świecie.

XP odniósł sukces, ponieważ zwraca on szczególną uwagę na zadowolenie klienta. Metodologia jest tak skonstruowana, aby dostarczać tylko oprogramowanie, które jest niezbędne twojemu klientowi, wtedy, gdy jest mu ono potrzebne. XP umożliwia deweloperom zdecydowanie i z pewnością osoby, która zna swój fach reagować na zmiany wymagań klienta, nawet w późnych etapach projektu.

Metodologia ta podkreśla również rolę pracy zespołowej. Kierownicy, klienci i deweloperzy - wszyscy są częścią jednej drużyny, której zadaniem jest dostarczanie wysokiej jakości oprogramowania. XP wprowadza prosty, a mimo to efektywny sposób rozwijania stylu komputerowego wspomagania pracy grupowej.

XP pozwala ulepszyć projekt w czterech zasadniczych wymiarach: komunikacja, prostota, sprzężenie/informacje zwrotne oraz pewność działania. Programiści XP komunikują się ze swoimi klientami, jak też z innymi programistami. Utrzymują swój projekt prosty i przejrzysty. Otrzymują informacje zwrotne, rozpoczynając testowanie swojego oprogramowania już od pierwszego dnia. Dostarczają klientom system tak wcześnie, jak to możliwe i wprowadzają sugerowane zmiany. Bazując na takich, fundamentach programiści XP mogą z pewnością i zdecydowaniem reagować na zmieniające się wymagania i technologię.

XP jest inny. Podobny jest do puzzli - składa się z dużej ilości małych części. Każda z nich osobno nie ma sensu, dopiero kiedy połączy się je razem, można zobaczyć pełny obraz. W zmianie sposobu programowania widoczne jest znaczące odejście od tradycyjnych metod rozwoju oprogramowania i wprowadza zmiany w tryb naszego programowania.

Zmiana w sposobie programowania

Oprogramowanie, które zaprojektowano jako proste i eleganckie, nie jest tak wartościowe jak oprogramowanie skomplikowane i trudne do utrzymania. Czy to może być prawdą? Extreme Programming (XP) opiera się na założeniu, że w rzeczywistości stwierdzenie to nie jest to prawdziwe.

Poczas realizacji typowego projektu, "na ludzi" wydaje się dwa razy więcej pieniędzy, niż na sprzęt. Znaczy to, iż podczas projektu, gdzie rocznie na opłacenie programistów przeznacza się 2 mln dolarów, na sprzęt komputerowy przeznaczone zostaje 100 tyś dolarów. Powiedzmy, że jesteśmy sprytni i znajdujemy sposób na zaoszczędzenie 20% wydatków na sprzęt, dzięki zastosowaniu podczas programowania kilku bardzo inteligentnych trików. Kod źródłowy będzie przez to trudniejszy do zrozumienia i utrzymania, ale za to mamy duże oszczędności - 20% kosztów, lub 20 tyś dolarów rocznie. A jeśli zamiast tego moglibyśmy napisać nasze programy w taki sposób, by były proste do zrozumienia i rozszerzenia? Oszczędności mogłyby wynieść co najmniej 10% kosztów przeznaczonych na opłacenie ludzi, a wtedy można by uzyskać znacznie większą sumę - ok. 200 tyś dolarów. Tego klienci z pewnością nie przeoczą.

Kolejną ważną dla klienta kwestią są błędy. XP kładzie nacisk na to, aby nie testować tak po prostu, ale aby testować dobrze. Testy są zautomatyzowane i tworzą sieć bezpieczeństwa zarówno dla programistów, jak i klientów. Są one tworzone przed napisaniem kodu, w trakcie pisania kodu, a także po jego napisaniu. Kiedy błędy zostaną wykryte, dodawane są nowe testy. Stworzona zostaje bardzo gęsta sieć bezpieczeństwa, przez którą żaden błąd nie przejdzie drugi raz. I tego klienci również nie przeoczą.

Kolejną rzeczą, którą klient na pewno zauważy jest podejście programistów XP do zmieniających się wymagań. XP umożliwia nam zaakceptowanie zmian. Zbyt często zdarza się, że klient widzi rzeczywistą szansę zwiększenia użyteczności systemu dopiero wtedy, gdy jest on już dostarczony. XP wprowadza możliwość otrzymywania informacji zwrotnych od klienta, we wczesnych etapach, gdy jeszcze jest czas, aby zmienić funkcjonalność lub ulepszyć akceptację użytkownika. Twoi klienci z pewnością to zauważą.

Znaczna część tego, co weszło w skład XP jest efektem ponownej oceny sposobu, w jaki zostało stworzone oprogramowanie. Jakość kodu źródłowego jest znacznie ważniejsza, niż sobie to uświadamiamy. To, że nasi klienci nie zobaczą tego kodu, nie znaczy, że nie powinniśmy wkładać wysiłku w stworzenie czegoś, z czego będziemy mogli być dumni.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (0)
Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2023 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System