Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Aby odnaleźć interesujące Cię informacje wpisz poniżej szukane frazy:
Logowanie

Logowanie

Zaloguj się aby zobaczyć swój profil:
Kategorie

Kategorie

  • Architektura
Kategoria wyżej
O autorze

O autorze

Michał (Seth) Gołębiowski

Obecnie zajmuje się pisaniem aplikacji intranetowych w ASP.NET i prowadzeniem serwisu dot-net.pl .

Podobne Artykuły

Poniżej znajduje się lista podobnych artykułów:
Brak powiązanych artykułów

Web Services w PHP

Witam w pierwszej części artykułu poświęconemu Web Servicom (Serwisom Sieciowym). Z części tej dowiesz się czym są i z czego składają się Web Services oraz o ich pierwszej "warstwie" - Packaging - i jej implementacjach w PHP.

Artykuł ten jest skierowany do osób znających XMLa i podstawy wymiany danych między klientem, a serwerem w protokole HTTP.

Web Services jest to ogólna nazwa dla technologii dostępu do zdalnych procedur wykorzystująca do komunikacji standardowe techniki przekazywania danych - HTTP - oraz XML jako źródło danych.

Powodem, dla których powstało Web Serices było stworzenie sposobu na komunikacje aplikacji między sobą, niezależnie od rodzaju platformy, na której pracują, oraz języka użytego w tworzeniu ich.

Istnieją co prawda podobne systemy takie jak CORBA (Common Object Request Broker Architecture) czy DCOM (Distributed Component Object Model) jednak oferują one inny sposób komunikacji i wymiany danych. Nie "przechodzą" przez firewall'e bez uprzedniego ich skonfigurowania oraz nie oferują takiej elastyczności jak Web Services. Jednak tam gdzie liczy się wydajność są lepsze.

Web Services to interfejs oferujący innym (klientom) uruchamianie dostępnych metod i zwracanie z powrotem wyników działania przez serwer WS (w dalszej części będę używał tego skrótu w odniesieniu do Web Services). ?ądania są, w postaci specjalnie sformatowanego XMLa, wysyłane przez POST protokołem HTTP, a następnie wynik działania zwracany jest do użytkownika, także w postaci XMLa.

WS dzielimy na trzy warstwy:

  1. Packaging
  2. Description
  3. Discovery
Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie uzytkowników: (1)
opn
Poniedziałek 18 Luty 2013 2:07:11 pm - rrlozinski <rrlozinski_at_gmail.com>

Ogólnie fajny artykół, szkoda tylko że zabrakło opisu reszty.. (Description, Discovery)

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System