Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Session Handler - część I

Funkcje sesji

  • Ta funkcja jest wywoływana przez PHP na samym początku przy rozpoczęciu sesji. W naszym handlerze sesji odpowiedzialna będzie za inicjalizację środowiska. Pierwszym parametrem, jaki jest przekazywany do tej funkcji to: ścieżka, która wskazuje na miejsce gdzie mają być zapisywane pliki, odpowiednikiem tego parametru w pliku konfiguracyjnym php.ini jest session.sava_path. Drugim parametrem jest natomiast nazwa sesji. Podobnie jak we wcześniejszym parametrze ten również ma swojego odpowiednika w php.ini pod nazwą session.name. Zaznaczam przy tym, że obydwa parametry nie będą miały dla nas żadnego wpływu, jeśli będziemy przechowywać dane sesji w bazie danych. Niemniej jednak konieczne jest ich przekazanie. Funkcja zwraca PRAWD? lub FAŁSZ. W naszym session handlerze funkcja open będzie weryfikowała dostępność połączenia bazodanowego.
  • Jest to ostatnia funkcja wywoływana przez PHP - dokładnie na samym końcu generowania naszego kodu. Zaznaczam przy tym, żeby nie mylić tej funkcji z destroy, którą wywołuje się wyłącznie z polecenia użytkownika i która działa na innej zasadzie.
  • Funkcja ta używana jest przez session handler'a do odczytywania danych sesyjnych. Jeżeli zawartość sesji nie jest dostępna, zostanie zwrócony pusty ciąg. Jeśli wystąpi błąd, zostanie zwrócona wartość False. W przypadku istnienia danych sesyjnych zostaną one zwrócone w postaci serializowanej.
  • Ta funkcja jest wywoływana w przypadku konieczności zapisania danych sesyjnych. Do parametru session_value przekazywane są dane w postaci zserializowanej.
  • Funkcja ta odpowiedzialna jest za usuwanie sesji. Wywoływana jest zawsze wtedy, kiedy mamy do czynienia z niszczeniem sesji. Parametrem przekazywanym do tej funkcji jest identyfikator sesji, natomiast sama funkcja podobnie jak swoje poprzedniczki zwraca PRAWD? lub FAŁSZ.
  • Funkcja ta jest odpowiedzialna za usuwanie już nieużywanych zasobów (w slangu nazywamy to: garbage collection). Do nieużywanych zasobów zaliczają się stare, nieaktywne sesje. Ta funkcja wywoływana jest przez funkcję close. Maksymalny czas trwania sesji przekazywany w postaci parametru tej funkcji definiuje po jakim czasie sesje mają być uznane za nieaktywne i czyszczone przez tą funkcję. Odpowiednikiem tego parametru w pliku konfiguracyjnym php.ini jest wpis: session.gc_probability.
Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (3)
Gdzie są wartości dla session_value?
Sobota 26 Wrzesień 2009 7:15:32 pm - maly_pirat <army-clan_at_wp.pl>

Cześć.

A co miałbym przetrzymywać w session_value - teraz widzę tylko, że pobieramy informacje o tym, przepisujemy do zmiennych, ale co dokładnie, jaką zawartość przepisujemy?

piękne
Wtorek 02 Październik 2007 8:24:20 pm - itar

Całkiem porządna instrukcja, szkoda, że autor wsadził tam bugi ... takie chyba dla inteligentnych, by sobie poprawili

Irek

Fajne :)
Niedziela 14 Maj 2006 5:42:11 pm - kackoz <kackoz_at_o2.pl>

Bardzo fajny artykuł. Chciałbym zrobić skrypt logowania za pomocą jego, ale jestem początkującym programistą PHP. Pomożecie?

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2022 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System