Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Programowanie proceduralne kontra OO w PHP

Jaką drogę ostatecznie wybrać?

Przyglądnęliśmy się dwóm technikom programowania. Poznaliśmy ich zalety i wady. Przeanalizowaliśmy również aplikacje, które są zbudowane wg ich założeń. Ale co, jeśli musimy połączyć te dwie, odmienne techniki w pracy nad specyficznym projektem?

Tutaj są moje rady:

  • Dokładnie rozważ swoje cele
  • Bądź daleki od pochopnych i tendencyjnych osądów
  • Przeanalizuj założenia

Raporty dotyczące szybkości działania podobnych rozwiązań napisanych w OO czy skrukturalnie nie powiedzą Ci czego możesz oczekiwać pisząc własną aplikację. Powinieneś wybrać swoją własną ulubioną metodę programowania i optymalizacji i pisać najszybszy kod jaki potrafisz. Każda aplikacja jest na swój sposób wyjątkowa. Sprawdź, które funkcje muszą zarządzać wspólnymi danymi i czy będą one musiały być rozszerzane w celu zapewnienia lepszej funkcjonalności aplikacji. Rozważ, czy rzeczywiście każdorazowe tworzenie klasy będzie sprzyjało rozwojowi elastyczności Twojego kodu.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (6)
OOP a OP
Wtorek 13 Październik 2009 9:16:00 am - thek <thek_at_xxx.pl>

Z tym object-oriented i "zorientowany obiektowo" to nie jest tak prosto jak mówisz u podstaw OP i OOP leży bowiem co innego. Jaki jest podstawowy i niepodzielny, najniższy poziomowo element OP i OOP? W OP jest to proste - zawsze abstrakcyjny Object. Wszystkie dane, struktury są pochodną tej klasy. W OOP jest to właściwie nie do określenia, gdyż klasy są naszym dziełem i ewentualnie możemy taką funkcjonalność próbować wdrożyć. Stąd Java czy Smalltalk to OP a C++ "tylko" OOP.

Mała uwaga
Czwartek 20 Marzec 2008 4:00:03 pm - camelx <camelx_at_gmail.com>

Tekst jest bardzo dobry, dla mnie dosyć przydatny.
Mam tylko jedną małą uwagę - nie ma czegoś takiego jak programowanie "zorientowane obiektowo". Taki termin występuje co prawda w języku angielskim (Object-oriented programming), lecz tłumacząc na polski mówimy poprostu "programowanie obiektowe". W jęz. angielskim jest dodane słówko "oriented" ponieważ w termin mógł by byc mylony z "programowaniem obiektu".
Pozdrawiam

spoooko...
Sobota 21 Październik 2006 10:34:08 am - mokry <m.mokry_at_plusnet.pl>

Art naprawde fajny.
Programuje juz kilka lat, siedze glownie na PHP4 i jak dotad bardzo rzadko korzystalem z OO. Po przeczytaniu w wielu godzin przemyslen nad swoim dotychczasowym kodem stwierdzam ze niektore z nich faktycznie mozna bylo duzo prosciej i lepiej napisac w OO...
Polecam przeczytac

naprawdę niezły kawałek tekstu :)
Wtorek 05 Wrzesień 2006 11:49:19 am - xixek

tak. to jest to. nie wiedziałem połowy z tych rzeczy a przecież programuję już kilka lat... Więcej takich artykułów poproszę!
pozdrawiam!

Daje wiele do myślenia...
Sobota 22 Lipiec 2006 7:14:43 pm - athlan <athlanster_at_gmail.com>

Bardzo przydatny artykuł... dał mi wiele do myślenia. Osobiście jesteś zwolennikiem kodu proceduralnego, ale po głębszych przemyśleniach mogę stwierdzić, iż nie wszystko trzeba pisać "na szybko", dzieki za arta :)

optymalizacja
Piątek 14 Lipiec 2006 12:00:35 pm - mroq

pewnie zaczne flejma, ale niech se autor artykułu zrobi w oscommerce drzewko kategorii skladajace sie z kilkunastu tysiecy galezi... i wtedy pogadamy o optymalizacji

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System