Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

"OO" - Programowanie obiektowe w praktyce

Zaczynamy, czyli wyjaśnienie filozofii obiektów

Odejdźmy na chwilę od programowania. Popatrzmy na to co nas otacza. Otacza nas mnóstwo przedmiotów, rzeczy, osób, jakichś obiektów. Każdy obiekt można zgeneralizować, czyli określić jego typ np. ja jestem człowiekiem, mój Rino to pies, a obaj jesteśmy ssakami. Takim typom odpowiada w programowaniu klasa. Słowo klasa jest często używane jako synonim w słowa typ np. w biologii, w programowaniu także, choć w PHP, języku, w którym nie ma ścisłej kontroli typów nie używa się tych słów zamiennie w takim stopniu, jak np. w Javie czy C++. Tworząc klasę określamy jakie parametry cechują nasz obiekt czyli np. w przypadku ludzi może to być imię i nazwisko, płeć, data urodzenia, wzrost itp. Określamy tylko, że takie cechy istnieją, nie podajemy ich wartości, gdyż na razie projektujemy sam typ, prawie tak jak Wielki Brat Który Wszystko Widzi kiedyś stworzył naszą rasę, nie przypisywał nam "ty będziesz miał takiego, a tamten takiego" ;-), co najwyżej nadał wartość pierwotną cechy, domyślną, która jednak może się zmieniać. Takie możliwości mamy też w programowaniu obiektowym. Zabawmy się więc w stwórcę i stwórzmy naszego "człowieka" w PHP.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (3)
:))
Piątek 11 Kwiecień 2008 2:45:35 pm - lonas

Bardzo fajne ale ... czemu takie krotkie wiecej !! :)

koment
Czwartek 26 Lipiec 2007 10:46:57 pm - plurr <xytrass_at_o2.pl>

bardzo fajny artykul, nareszcie jasniej zrozumialem klasy ;p Tylko gdzie reszta ? :))

To są podstawy?
Niedziela 22 Lipiec 2007 10:36:39 am - solari_de_marco <solari_de_marco_at_interia.pl>

Kurs niby podstawy a .... Potrafię dobrze programować strukturalnie i chciałem się nauczyc OO i mi to ciężko idzie... :/ Myślałem ze tu się czegoś nauczy, niby oki ale ... jak mam się połączyć z bazą danych? Gdzie jest wyjasnienie ze trzeba wybrac baze danych, połączyc sie i itp, jak podajesz kod wykożystania klas to już pokaż jak się łaczyć z tą bazą danych !!

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2023 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System