Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Aby odnaleźć interesujące Cię informacje wpisz poniżej szukane frazy:
Logowanie

Logowanie

Zaloguj się aby zobaczyć swój profil:

Hasła słabym ogniwem w bezpieczeństwie

Użytkownicy mający dostęp do poufnych danych w firmach, często korzystają z haseł przewidywalnych i łatwych do złamania. Częste jest również korzystanie z jednego hasła na różnych stronach internetowych - alarmuje firma Sophos.

Sondaż przeprowadzony w tym miesiącu przez Sophos objął 533 użytkowników biznesowych. Zapytano ich o to, czy zdarza im się korzystać z tego samego hasła na kilku stronach.

Okazuje się, że aż 41% użytkowników korzysta z tylko jednego hasła. Nieco więcej, bo 45% z nich korzysta z kilku "dyżurnych" haseł. Tylko 14% respondentów odpowiedziało, że nigdy nie powtarza swoich haseł na różnych stronach.

Spytano również administratorów o to, jakiego rodzaju hasła najczęściej wybierają sobie użytkownicy. Zdecydowana większość, bo aż 72% z respondentów stwierdziło, że użytkownicy wybierają tzw. słabe hasła, które są łatwe do złamania (np. imiona partnerów, nazwy drużyn piłkarskich itd.).

Eksperci z firmy Sophos przypominają, że system bezpieczeństwa podobnie jak łańcuch, jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Zaniedbania w kwestii odpowiednich haseł stanowią realne zagrożenie nie tylko dla firmowych, ale i prywatnych danych użytkowników.

Ignorancja wynika w tym przypadku najczęściej z małej świadomości zagrożenia, dlatego warto postarać się, by pracownicy dowiedzieli się jak powinno wyglądać bezpieczne hasło. Niestety, wcześniejsze badania RSA Security Survey wykazały, że namawianie pracowników do korzystania z wielu haseł może być bardzo frustrujące.

Wasze opinie
Wszystkie opinie uzytkowników: (1)
czy ja wiem
Czwartek 27 Kwiecień 2006 2:50:05 pm - palik

ludzie się przyzwyczajają, szczególnie młodsi pracownicy niespecjalnie narzekają na konieczność wymyślania trudnych haseł i zmiany ich co miesiąc. Inna sprawa, że wprowadzenie reguł wymuszających trudniejsze hasła prowadzi do a) wymyślania przez użytkowników haseł ze zmieniającym się co miesiąc znakiem (np cyfry od 1 do 12), b) do zapisywania haseł na karteluszkach...

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System